دلیل علمی ارتعاشات منار جنبان اصفهان | مرجع مهندسی عمران ایران

منار جنبان

نخستین بار یک فیزیکدانان و کارشناس زلزله ایرانی توانست دلیل ارتعاشات منار جنبان اصفهان را با انجام آزمایش های دینامیکی بررسی کند. حمید شاهین پور، سرپرست کمیته پژوهشی انجمن فناوری های بومی ایران که به اختلالات اخیر در نوسانات دو منار اصفهان پی برد تصمیم گرفت …

ادامه مطلب را بخوانید…

علت ارتعاشات بنا را با فرمول های دینامیکی پیدا کند.پژوهش شاهین پور با تمام فرمول های پیچیده و آزمایشگاهی اش تنها در پی رسیدن به این نتیجه است.«هنگامی که دو نخ مشابه را به طول مساوی و انتهای نخ ها به یک نخ افقی ببندید دو آونگ کاملا مشابه حاصل می شود. اگر یکی از وزنه های به نوسان در آید یکی دیگر از وزنه ها هم شروع به نوسان می کند. اگر یکی از نخها بلندتر شود در صورت نوسان یکی، وزنه دیگر دچار نوسان نمی شود.حال اگر وزن یکی با دیگری متفاوت باشد باز هم نوسان یکی منجر به اختلال در نوسان دیگری می شود. بنابر این می توان ارتعاش یک مناره به مناره های بعدی هم منتقل شود.»

پیش از شاهین پور افرادی دیگری هم درباره منار جنبان کار کرده اند اما تا کنون کسی، کار آزمایشگاهی روی این بنا انجام نداده اند.
در کشورهای عراق و عربستان هم منار جنبان های زیادی وجود دارد.شاهین پور تمام منارجنبان های ساخته شده در دنیا را متعلق به فرهنگ ایرانی اسلامی می داند.
جالب است بدانید منار جنبان های دنیا در یک دوره زمانی سی ساله دوره تیموریان ساخته شده اند.


طبقه بندی: مطالب عمومی  
تعداد مشاهده: 5,544
کلمات کلیدی:
ارسال در ۲ آبان ۱۳۹۰ توسط مدیر سایت | يك نظر

يك نظر به دلیل علمی ارتعاشات منار جنبان اصفهان

comment rss - Trackback

  1. ف-تباره گفت:

    مرسی-موفق باشید

» ارسال نظرات


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد.