برج ساعت بیگ بن لندن | مرجع مهندسی عمران ایران

ساختمان پارلمان و بیگ بن یکی از پرجاذبه ترین دیدنی های جهان است در این ساختمان یکی از پر بیننده ترین آکواریوم های اروپا قرار دارد. این ساختمان در کرانهجنوبی رود تیمز واقع شده که این رود از کنار ساختمان پارلمان و بیگ بن عبور می کند.

بیگ بن، هر چند مشهورترین برج ساعتی و ناقوس دار برج خیابان استفان است اما آنچه در نزد مردم معمول تر است همان برج بیگ بن است. بیگ بن در واقع نام بزرگترین زنگ داخلی برج ساعت است که بخشی از ساختمان های پارلمان را تشکیل می دهد.مفروض است که این اسم از نام “سر بنجامین هال” ،یکی از اعضا هیئت کارگران در زمان نصب اولین زنگ این ساعت در سال ۱۸۵۸، استخراج شده است. برای عملکرد صحیح ساعت در سیستم داخلی آن از سکه های قدیمی استفاده شده است.

مجلس پارلمان (کاخ وست مینیستر): این ساختمان که به سبک نئو گوتیک ساخته شده است رسما کاخ وست مینیستر خوانده می شود اما در سراسر خهان با نام مجلس پارلمان شناخته می شود. ساختمانی که شما در جوار رود تامس می بینید در تاریخ ۱۸۴۰ میلادی پس از آنکه اولین ساختمان مجلس پارلمان در سال ۱۸۳۴ در اثر حریق ویران شد، توسط “چارلز باری” و “آگوستین پاگین” طراحی و ساخته شد.
تاریخ ساخت بنای اصلی به سالهای بسیار دور باز می گردد. “کشیش ادوارد” در سال ۱۰۴۹ کاخ وست مینیستر را در این مکان بنا کرد و در سال ۱۲۷۵ اولین ساختمان بنا شد. بعد از هنری هشتم(۱۴۹۱-۱۵۴۷) که در سال ۱۵۳۲ وایت هال را برای خود برگزید، ساختمان وست مینیستر به مقر دائمی پارلمان تبدیل شد.
امروزه دولتمردان بریتانیا ساختمان “مونارچ” برای استقرار مجلس عوام و مجلس لردان ساخته شد که این ساختمان هم در ساختمان مجلس پارلمان واقع شده است. ساختمان مجلس پارلمان به دو بخش اصلی سالن مناظره و سخنرانی تقسیم شده است. ساختمان مجلس عوام محل دائمی اعضای پارلمان است این نمایندگان منتخب مردم هستند. کار این نمایندگان .وضع قوانین و بررسی موشکافانه دولت است. غیر منتخبان مجلس لردان مجموعه ای از سیاستمداران غیر سیاسی هستند که قوانین پیشنهادی مجلس عوام را مورد بررسی قرار داده و همچنین بعنوان مقامات ارشد دادگاه فرجام در کشور عمل می کنند.

به بالای برج بیگ بن در تصویر بنگرید پرچم ها در روز و لامپ ها در شب نشانه این است که نمایندگان در ساختمان بیگ بن حضور دارند و بحث و مناظره های سیاسی در حال انجام است.

اگر چه برج ساعت به بلندیبرج ویکتوریا نیست اما چهره معروف تر و بارزتری را از کاخ وست مینیستر ارائه می دهد. سنگ های فونداسیون این بنا در سال ۱۸۴۳ نهاده شده و خود برج ۱۳ سال بعد در سال ۱۸۵۶ ساخته شده و در همان سال زنگ اصلی این برج قالب سازی شد. بلندی این برج ۹۷ متر است. دیوارها تابالای برج سنگ کاری شده است. مناره های این برج از جنس آهن قالب بندی ساخته شده، این قالب بندی آهنی از زنگ ها محافظت می کنند. سه مناره مجزا در سربرج این بنا وجود دارد. یک دود کش در بالای برج ساخته شده که قبلا برای تهویه هوا از آن استفاده می شده اما امروزه غیر قابل استفاده مانده است. سومین مناره به پلکان هایی که به بالای برج راه دارند اختصاص یافته است که در چهار گوشه آن چهار نقش کله اژدری طراحی شده است. بخش های پایین تر برج شامل چندین اتاق، که مابین آنها یک سلول زندان ساخته شده، می شود.


طبقه بندی: متفرقه  
تعداد مشاهده: 452
کلمات کلیدی:
ارسال در ۵ تیر ۱۳۹۰ توسط مدیر سایت | نظرات (۲)

۲ نظر به برج ساعت بیگ بن لندن

comment rss - Trackback

 1. فرامرز احمدی گفت:

  سلام
  از بابت ساعت بیگ بن هم متشکرم مطالبش هم جامع بود.
  ممنون

 2. فرامرز احمدی گفت:

  سلام
  قبل از هر چیز باید از زحماتی که می کشید تشکر کنم.
  اگر امکان دارد محبت کنید مطالب مختلفی از سازه ها و برج ها و پل ها و دیگر ساخته های دست بشر در حیطه معماری برای من بفرستید.
  متشکرم

» ارسال نظرات


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد.