کامیون مخلوط کن (تراک میکسر) | مرجع مهندسی عمران ایران

تراک میکسر وسیله ای برای حمل بتن آماده است. کارخانه های بتن آماده معمولاً به دو گروه تقسیم می شوند.برخی کارخانه ها فقط عملیات پیمانه کردن را انجام می دهند، و برخی دیگر از کارخانه ها غیر از عملیات پیمانه کردن، عمل مخلوط کردن را نیز انجام می دهند. به عبارت دیگر، در کارخانه، مصالح پیمانه شده و مقادیر معین مصالح بتن به درون کامیون مخلوط کن ریخته می شود، اما عمل اختلاط در حین حمل، قبل از تخلیه بتن در دیگ کامیون مخلوط کن صورت می گیرد و آب مخلوط در حین حمل و یا در محل کارگاه به مخلوط خشک اضافه می گردد. بر همین اساس به این روش، پیمانه خشک نیز گفته می شود. اما در گروه دوم کارخانه ها، بتن آماده شده، به درون دیگ کامیون مخلوط کن ریخته می شود.


دیگ کامیون مخلوط کن دارای دو سرعت دوران کند و تند می باشد. دور کند یا سرعت به هم زدن ۲ تا ۵ دور در دقیقه و دور تند یا سرعت اختلاط ۷ تا ۱۳ دور در دقیقه است. در هنگام استفاده از کامیون مخلوط کن ، موارد زیر باید رعایت گردد:

الف) از زمانی که آب به مخلوط خشک بتن افزوده می شود ، تعداد دوران ۷۰ تا ۱۰۰ دور با سرعت تند برای اختلاط اولیه کافی است. اگر بتن آماده در داخل دیگ حمل شود و بخواهیم در هنگام تخلیه همگنی را مجدداً به دست آوریم، کافی است ۳۰ تا ۴۰ دور با سرعت کند بتن را به هم بزنیم . حداکثر تعداد دوران دیگ به ۳۰۰ دور (شامل دور کند و تند ) محدود می گردد، به این ترتیب، مدت حمل در شرایط عادی (به غیر از بتن ریزی در هوای گرم و سرد) از زمان بارگیری تا تخلیه ، به ۱ تا ۵ /۱ساعت محدود می شود. اما از ۳۰۰ دور چرخش دیگ فقط حداکثر ۱۰۰ دور باید سرعت مخلوط کردن و بقیه باید با سرعت به هم زدن باشد، زیرا زمان طولانی حمل و یا تعداد چرخش زیاد دیگ باعث کاهش اسلامپ، سایش سنگدانه ها و بدنه دیگ و همچنین کاهش مقاومت و دوام بتن می گردد.

ب) در مواردی که مدت انتقال بتن طولانی است و یا احتمال وجود ترافیک سنگین وجود دارد، بهتر است از روش مخلوط خشک استفاده شود و آب مخلوط در کارگاه به سایر مصالح اضافه گردد. هرچند در این حالت، کنترل دقیق مقدار آب با اشکال روبه رو می گردد ونیاز به نظارت دقیق است تا آب مخلوط به مقدار تعیین شده افزوده شود.

پ) استفاده از کامیون مخلوط کن برای بتن های زیر توصیه نمی شود :

بتن با اسلامپ کمتر از ۴۰ میلیمتر

بتن با حداکثر اندازه سنگدانه بیش از ۵۰ میلیمتر

بتن با نسبت آب به سیمان کمتر از ۴ /۰ (بدون استفاده از مواد افزودنی روان کننده و یا فوق روان کننده)

در روش پیمانه خشک نباید از میکروسیلیس به صورت پودر استفاده گردد، زیرا توزیع ذرات میکروسیلیس در مخلوط به صورت یکنواخت انجام نمی شود.

ت) اگر از کامیون مخلوط کن برای اختلاط اولیه (پیمانه خشک) استفاده شود، حجم بتن ساخته شده در آن باید به دو سوم ظرفیت اسمی دیگ محدود گردد.به عنوان مثال، با کامیون مخلوط کن با ظرفیت اسمی ۶ متر مکعب می توان ۴ متر مکعب بتن به روش پیمانه خشک را، مخلوط کرد.


طبقه بندی: ماشین آلات  
تعداد مشاهده: 11,468
کلمات کلیدی:

ارسال در ۷ مرداد ۱۳۸۹ توسط مدیر سایت | نظرات (۱۱)

۱۱ نظر به کامیون مخلوط کن (تراک میکسر)

comment rss - Trackback

 1. محمد گفت:

  هریک ماشین تراک میکسر چند متر بتن جامی کیرد

 2. سیاوش مداحی گفت:

  سلام برای یک تحقیق دانشجویی در مورد بتن مطالب سایت شما بسیار به من کمک کرد ممنون از شما سر بلند باشید

 3. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید میگم به سایت خوبتون لطفا در مورد تراک میکسر هر کی هر اطلاعات و فیلم و انیمیشن داره بفرسته برام خسته نباشید بچه ها mahdi1995b@gmail.com

 4. s.gh.y گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  چرا ادامه ی مطالب برای من بالا نمیاد؟

 5. به نام خدا
  سلام دوست عزیز
  در صورت تمایل مطالب عمرانی یا فیلم و عکس های خود را از طریق ایمیل ارسال نمایید تا با نام خود شما در سایت قرار گیرد.
  با تشکر

 6. محسن گفت:

  ۰۹۳۹۶۵۵۲۱۱۹این شماره ی منه خواستید یک اشاره کنید

 7. محسن گفت:

  شماره بدید تا براتون عکس و فیلم مرتبطبا رشته عمران بفرستم

 8. محسن گفت:

  خوب و مفید ولی اگه با فیلم بود عالی میشد

 9. بهروز صدیقی گفت:

  ممنون

 10. سینا گفت:

  mokhtasar va mofid bood mer30

 11. احسان گفت:

  ممنون

» ارسال نظرات


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد.