نگاهی به ویژگیهای ظاهری و ساختاری خانه خدا | مرجع مهندسی عمران ایران

کعبه یا بیت الحرام و یا بیت العتیق بنایی در میان مسجدالحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی بنایی مکعبی شکل است و واژه کعبه نیز در زبان عربی از مشتقات کلمه مکعب است.

بنای کعبه :خانه خدا از سنگهای سیاه و سختی ساخته شده که با کنار زدن پرده از روی آن، کاملاً آشکار است. این سنگها که از زمان بنای کعبه از سال ۱۰۴۰ قمری تا به امروز بر جای مانده، از کوههای مکه به ویژه جبل الکعبه در محله شبیکه گرفته شده است. سنگها اندازه های مختلف دارند، به طوریکه بزرگترین آنها با طول و عرض و ارتفاع ۱۹۰، ۵۰ و ۲۸ سانتیمتر و کوچکترین آنها با طول و عرض ۵۰ و ۴۰ سانتیمتر است.

ارکان کعبه: ساختمان کعبه به شکل مربع مستطیل است و چهار زاویه کعبه به چهار “رکن” شهرت دارد که به مجموع این چهار ضلع ارکان کعبه می گویند که رکنهای آن رکن یمانی، رکن شامی، رکن عراقی و حجرالاسود است. هر گاه واژه رکن بدون پسوند به کار رود، مقصود از آن رکنی است که حجرالاسود در آن است. مسیر طواف، از رکن حجرالاسود آغاز می شود، سپس به رکن عراقی می رسد، پس از آن به رکن شامی و سپس به رکن یمانی و آنگاه باز به رکن حجرالاسود می رسد.

ادامه مطلب را بخوانید …

طول ضلع در کعبه: ساختمان کعبه ۸۵/۱۴ متر ارتفاع دارد، طولش ۵۸/۱۱ و عرضش ۲۲/۱۰ متر است. از رکن اسود تا رکن عراقی ۶۸/۱۱ متر؛ طول رکن عراقی تا شامی، طرفی که حجر اسماعیل در آن قرار دارد ۹۰/۹ متر؛ طول رکن شامی تا رکن یمانی ۰۴/۱۲ متر؛ طول رکن یمانی تا رکن اسود ۱۸/۱۰ متر.

در کعبه: پیش از بنای قریش، کعبه دو در داشته است یکی در ناحیه شرقی، محل در فعلی و دیگری در ناحیه غربی، که از یکی وارد و از دیگری خارج می شدند،. اما قریش تنها در ناحیه شرقی آن دری نصب کرد. بعدها ابن زبیر در دیگر را گشود که به وسیله حجاج بسته شد و اکنون همان یک در باقی مانده است.

این در تا به حال چندین بارعوض شده است و آخرین بار در سال ۱۳۹۸ قمری به دستور خالد بن عبدالعزیز در جدیدی ساخته و نصب شده است. ساختمان کعبه نیز از سال ۱۰۴۰ تا قرن اخیر تعمیر نشده بود، ولی در سال ۱۳۷۷ قمری و سپس ۱۴۱۷  تعمیراتی در آن صورت گرفت.

داخل کعبه: سقف کعبه به صورت دو سقفی است و با سه پایه چوبی که در میانه آن در یک ردیف قرار گرفته، نگهداری می شود. اطراف آن سنگهای مرمر نصب شده و در کنار آن پلکانی قرار دارد که برای رسیدن به سقف بالایی تعبیه شده است.

منبع: qomran.blogfa.com


طبقه بندی: مطالب عمومی  
تعداد مشاهده: 4,259
کلمات کلیدی:

ارسال در ۱۹ مرداد ۱۳۸۹ توسط مدیر سایت | نظرات (۵)

۵ نظر به نگاهی به ویژگیهای ظاهری و ساختاری خانه خدا

comment rss - Trackback

 1. some one گفت:

  چه ربطی به تقارن و مختصات داره؟

 2. مهدی حبیبی گفت:

  ۱۴٫۸۵ ارتفاع

 3. احمد صابری نیا گفت:

  من دلم میخواست در مورد اینکه توی چ قسمتی از کره زمین واقع شده و اینکه شنیده ام جهت حرکت انرژی در این بنا برعکس جهت انرژی در سایر نقاط کره زمین است و یک سری چنین مطالبی در این سایت ببینم اما متاسفانه مورد خاصی ندیدم. اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم لطف بفرمایید

 4. ناصرخان گفت:

  اعداد درسته ولی اشتباه چاپی داره. ارتفاع چهارده ممیز هشتادوپنج بوده که هشتادوپنج ممیز چهارده نوشته شده

 5. نجفی مقدم گفت:

  به نظر من این اعدادی که اینجا نوشته درست نباشه، مثلا ارتفاع کعبه رو نوشته ۸۵/۱۴ متر خوب معلومه اشتباهه!!! هر کی رفته باشه مکه می دونه ارتفاع اونجا ۱۳ یا ۱۴ متر بیشتر نیست. ولی در اطلاعات و عکس های جالبی هست. من خوشم اومد. امیدوارم شما هم خوشتون بیاد.
  لطفا نظرتون بنویسید.
  خیلی وقتتون نمی گیره!!!
  با تشکر از همه دوستان به خصوص مدیران سایت qomran.blogfa.com بابت این مطلبشون.

» ارسال نظرات


تمام حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ می باشد.